Kuše


Udělal jsem si po dlouhé době radost a koupil si výkonnou kuši. Předcházelo tomu několik týdnů googlení jak po našich fórech, tak i na zahraničních. Prolézání recenzí a porovnávání různých výrobců. První rozhodnutí bylo koupit Horton Havoc. Kladková kuše s obráceným lučištěm. Nicméně stála více než jsem byl ochotný dát. Co se týče peněz, tak slušnou kuši u nás koupíte od 15 000 kč. Ten Horton by přišel na 25 000 kč. Tak jsem koukal dále co by bylo za lepší peníze a výkonné. Nakonec jsem se rozhodl pro Barnett Predator. V Čechách cena 19 500 kč. Což bylo trochu mimo moje možnosti. Tak jsem začal hledat, kde by se sehnal za dobře. Narazil jsem v jednom US shopu na cenu více než dobrou. Ve finále mě to přišlo s DPH, dopravou a nákupem na něco málo přes polovičku toho co bych dal u nás. Protože plno US shopů neposílá jinam než po USA, našel jsem si tuto zás. službu ( ), u které si založíte poštovní schránku do které si necháte zboží poslat. A odtud vám to pak pošlou do ČR. Doprava stojí kolem 2000 kč + 21% DPH + clo (tohle mělo nulové clo). Já si k té kuši koupil ještě pár věcí, takže doprava se rozpustila mezi víc položek. Pokud si koupíte věc do 30 USD, tak se clo a DPH neplatí. Takže cca 14 po objednání v shopu jsem měl kuši doma (10 dní pošta po USA do schránky, 2 dny letecky do ČR, 2 dny než mi do dovezli z Prahy domů). Kuše byla doma, montáž byla bezproblémová a celej natěšenej jsem už už chtěl poprvé vystřelit. Původně jsem počítal s tím, že jako terčovnici budu používat gumovej pás z dopravníku 1 cm tlustý. 3 vrstvy na sobě. Přibyl jsem to na dřevěnou desku 3,5 cm tlustou. Střílel jsem na poprvé z 30 m , protože optika nebyla nastřelená. První šíp šel o metr níže. Do dřeva. Projel prknem a jak jej dostat ven? Vytáhnout to nejde. Dřevo se sevře a není možné s šípem hnout. Musej jsem vzít železnou tyčku, na soustruhu vyvrtat důlek, abych neponičil hrot a pomalu vyklepávat šíp zpátky. po 5 minutách klepání byl šíp venku. Udělal jsem korekci vystřelil další šíp. Opět dřevo, ale tentokrát jsem trefil trámek. Šíp byl hluboko kolem 8-9 cm. A skrz nebyl, takže vyklepávání nepřicházelo v úvahu. Musel jsem si udělat vytahovák. Třetí šíp už šel do gumy. To jsem si pomoh. Probilo to všechny 3 vrstvy. A dostat jej z gumy bylo ještě horší než vyklepávat jej z prkna. Takže tato tečovnice se neosvědčila. Kupovat origoš, to jsou 3 000 kč a to se mi za ní dát nechtělo. Po babce zbylo plno starých prostěradel a povlečení, které používám jako čistící hadry. Tak jsem z nich složil balík, omotal izolačkou a zkusil do něj střelit. A vida, ono to funguje. Šíp se krásně zastaví a neničí se. Koupil jsem za 200 kč 2 balíky po 10 kg slisovaných hadrů, svázal jsem je dohromady , nakresli na ně tvar hlavy a šel střílet. Zkušennosti s terčovnicí po 500 výstřelech jsou pozitivní. Pokud vystřílíte do balíku díru, stačí do díry nacpat jen kus hadru a fungujete dál.

Co se týče přesnosti, tak s oporou není problém zasáhnout terč velikosti hlavy na 50m každou ranou. Z volné ruky je rozptyl trochu větší. Vzhledem k výkonu kuše má šíp dost plochou dráhu. Kuše má natahovací sílu kolem 80 kg a šíp rychlost cca 110 -115 m/s. Průbojnost je podobná jako pistole 7,62 Br. Optika má 4 kříže. První používám na 30 m, druhý na 50 m, třetí na 65 m a čtvrtý na 80 m. Výškový rozdíl mezi 30m a 80m je asi 1,3m , takže je třeba mít odhad vzdálenosti v oku. Ke kuši se dodává natahovací špagát, kterým se sníží síla potřebná k napnutí na polovičku. Když si vezmete rukavice, nechá se tětiva taky natáhnout, ale je to dřina. Je možné dokoupit napínací naviják, ale je to nepraktické a pomalé. A drahé. Stojí kolem 3 000 kč. Šípy je možné koupit na www.kuse.cz. Je třeba používat dlouhé a těžké šípy. Nesmí se střílet naprázdno, jinak zničíte lučiště, kladky i tětivu. Kuše má stejně blokaci. Po každém natažení je zajištěná a až když založíte šíp, dovolí odjistit. Jsem rád, že jsem nekoupil nějakký levný kepl, protože tato kuše sedne pěkně do ruky. Jediné co bych vytknul jsou 2 šroubky , které držíspuštový mechanismus na místě. Jsou to nějaké W1/8 vyrobené v číně, protože jsou dost měkké a poničí se jim šestihran pro imbus.

Kuše se chová taky zatím dobře. Jen doporučuji všechny šroubky zakápnout "tekutými závlačkami", třeba od Loctite (cena kolem 300 kč), protože se dost vytřásají. Po 500 výstřelech mi začala odcházet omotávka na tětivě. Abych si neponičil tětivu, tak jsem udělal novou omotávku z obyčejné šnůry. To není dobře. Nic to nevydrží. Mezitím přijel kamarád, že by si chtěl vystřelit. Tak jsem mu to nechal natáhnout. Těsně před tím, než tětiva zaklapla mu vyjela z ruky a práskla naprázdno. Samozřejmě to nevydržela a praskla. Nová tětiva stojí s poštou cca 900 kč - když ji seženete. Já se rozhodl, že si ji udělám sám. Vyrobil jsem si přípravek, na youtubku jsem si nastudoval jak na to. Materiál jsem koupil v čechách. Používám 50 vláken dyneemy, průměr tětivy je pak 2,8 mm a nosnost 1 300 kg. Prozatím jsem jako omotávku použil vlákna z přetržené tětivy. Zatím jsem vystřílel 400 ran a vše drží. S montáží tětivy je taky sranda. Lučiště je trvdé jako bejk. Musel jsem si udělat další přípravek na stažení lučiště. Ještě mě čeká přípravek na lepení letek. Lepil jsem je ručně, ale ty šípy pak lítaj kam se jim chce.

Zkušennosti po 1 000 výstřelech.
Optika- je to čínský krám. Sice má skleněné čočky, ale roztřese se a pak se zničí. Nahradil jsem jí kukrem z odstřelovačky POSP 8x42. To je jiný kafe.
Šroubky co drží mechanismus W1/8 jsem nahradil M4. Jsou silnější a kvalitnější. Samotný mechanismus si vymačkal důlek v pažbě (zespodu) a tak jsem do pažby vyvrtal v šachtě díry, říznul závity M4 a vlepil do nich červíky, aby se mechanismus opíral o tyto pevné body.
Šípy- občas se potkají 2 šípy v terči. Většinou to odnesou letky. Ty se pak zvlní. Stačí je nahřát opatrně zapalovačem a zase se srovnají.

s originál optikou
namontovaná optika POSP 8x42
3cm silné prkno probité na 50 m
balík slisovaných hadrů což je málo-špice skončili ve dřevě
2 balíky již stačí na 50 to jde 8 cm hluboko šíp po nárazu do tvrdé překážky
2mm silný tvrzený plech na 50 m pohled z druhé strany 50 m z volné ruky
50 m s opěrou
Počet přístupů na stránky 1